Περιμέναμε αρκετό καιρό αυτή την ανακοίνωση από το Υπουργείο και χθες, Μ.Δευτέρα, μας παρουσιάστηκε η Νέα (πρώτη) μορφή του Εξεταστικού Συστήματος για το σχολικό έτος 2015-2016.

Ακολουθούν:
  • Το επόμενο άρθρο μας στην εφημερίδα Τα Νέα όπου παρουσιάζεται η σημασία της Σωστής Επιλογής Σχολής και των Επαγγελματικών Δικαιωμάτων.
  • ΝΕΟ ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ-Αναλυτικά όλες οι αλλαγές στο Δελτίο Τύπου του Υπουργείου.
  • Οι Εισακτέοι ανά τμήμα και Πανεπιστήμιο για το ακαδημαϊκό έτος 2015-2016.
  • Νομοθετικές Ρυθμίσεις για τα ΕΠΑ.Λ.
Αρθρογραφία στα ΝΕΑ! Οι Σπύρος Μιχαλούλης και Νίκος Παυλάκος, συγγραφείςτου ΠΑΜΕ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ 2015, σας παρουσιάζουν τη σημασία της Σωστής Επιλογής Σχολής και των Επαγγελματικών Δικαιωμάτων.
Δείτε το Δελτίο Τύπου του Υπουργείου!
Δείτε τη Λίστα των Εισακτέων ανά Τμήμα!
Το Υπουργείο Πολιτισμού, Παιδείας και Θρησκευμάτων προωθεί Νομοθετική Ρύθμιση με την οποία στις Ομάδες Προσανατολισμού με τους αντίστοιχους Τομείς και Ειδικότητες που ήδη λειτουργούν στα Ημερήσια και Εσπερινά ΕΠΑ.Λ. βάσει του άρθρου 8 του Ν.4186/2013 (Α΄ 193), πρόκειται να προστεθούν και να λειτουργήσουν από το σχολικό έτος 2015-2016 και οι ακόλουθες Ομάδες Προσανατολισμού με τους αντίστοιχους Τομείς και τις αντίστοιχες Ειδικότητες!
Δείτε περισσότερα!

On-line Χρήστες